Poslanec Farský chce zlevnit zakázky. Otevřel portál pro jejich zveřejňování

K boji za průhledné zakázky přistoupili poslanci hnutí Starostové a nezávislí. Nechali vyrobit nový internetový portál, na kterém mohou obce zdarma zveřejňovat vše o menších zakázkách, takže firmy se o nich snáze dozvědí. V současnosti mají instituce za povinnost zveřejnit údaje pouze u výběrových řízení nad 2 miliony korun.

"Je to nad rámec zákona, ale máme zkušenost ze Semil, kde soutěžíme o všechny zakázky nad 30 tisíc korun od roku 2007. Funguje to a není na to potřeba žádný nový zákon. Naše představa je, že si řemeslník ráno sedne k internetu a zjistí, zda obce v jeho kraji vypsaly zakázku, která by pro něj a jeho firmu byla zajímavá," popsal poslanec Jan Farský, starosta Semil

Aby mohli zadavatelé systém využívat, budou muset splnit jedinou podmínku: zveřejnit průběh zakázky na internetu. Přihlásit do systému se mohou prostřednictvím e-mailu registrace@verejnyportal.cz.

Zadavatel na internetové stránce jen vyplní požadovaná kritéria a zadá odkaz na vypsanou zakázku. "Časové nároky na používání systému budou minimální. Pověřený pracovník jen vyplní šest položek a odešle formulář,“ líčí Farský. Aplikace poté zašle registrovaným zájemcům (může jimi být kdokoli) prostřednictvím mailu výběr zakázek podle zadaného filtru. Kritérií pro třídění bude několik a bude možné je vzájemně kombinovat, aby uživatel dostal přesně ty informace, o které stojí.

Veřejnému portálu poskytla záštitu Asociace pro veřejné zakázky, Prague Business Club a iniciativa Vyměňte politiky! Aplikace je dostupná na adrese www.verejnyportal.cz.

Zpráva na webu Jana Farského

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.