Náš kraj - náš domov
Martin Půta: Nemáme žádné kmotry
Rozhovor s předsedou SLK o tom, co mu na krajské politice ČSSD vadí a jak funguje hnutí Starostů
Od počátku tvrdíte, že jste spíše hnutí, než jednotná politická strana. Jak to má člověk chápat?
Jsme politické hnutí starostů, místostarostů a dalších lidí z komunální politiky. S nadsázkou se dá říct, že je to tak trochu elitní klub lidí, za kterými jsou vidět výsledky v jejich obcích a jejich práci opakovaně ve volbách hodnotili voliči. Hlavní výhodu vidím v tom, že se dá předejít vstupu lidí, kteří by chtěli brát SLK jako výtah k moci nebo zajištění rychlé politické kariéry. Po minulých krajských volbách nám mnozí předpovídali rychlý konec a nestabilitu. Vydrželi jsme pohromadě na stejných principech, na kterých jsme v roce 2008 vznikli. Dnes jsme ještě silnější než před čtyřmi roky.
Jste mnoho let starostou Hrádku nad Nisou. To je poměrně malé město, není o něm příliš slyšet, obávám se, že mnozí lidé z jižního cípu Libereckého kraje sotva vědí, kde se nachází. Cítíte to spíše jako handicap nebo výhodu?
Hrádek je deváté největší město v kraji a má přes 7,6 tisíce obyvatel. Ano, může pro mě být jistým handicapem, že kroky kolegů z větších měst jsou pro média zajímavější. Ale na druhé straně je velikost města výhodou, všichni si v něm vidí do talíře a lidé dokáží okamžitě rozeznat, zda slova, která říkáte, odpovídají vašim činům. Na malém městě taky starosta nemůže zázračně zbohatnout.
Příští rok to bude 10 let, co jste starostou Hrádku nad Nisou. Jak vůbec zpětně hodnotíte tuto úspěšnou dekádu, kdy vám voliči opakovaně projevili důvěru?
Přijde mi, že jsem na radnici přišel před pár týdny. Ale to jak čas rychle utíká, mi každý večer připomínají mé dvě dcery, rostou jako z vody. Myslím, že každý člověk je přesvědčen, že to, co dělá, dělá dobře. V politice jsou volby asi jediná objektivní a celkem spravedlivá prověrka toho, jak jsou s prací starosty lidé spokojeni. Takže trojí vítězství ve volbách je docela sladká odměna za úsilí, které městu věnuji.
V roce 2009 jste převzal otěže po Janu Farském, starostovi Semil, který v parlamentních volbách zazářil jako kometa. Vy jste myšlenky na vyšší politiku neměl? Přeci jen, vyzkoušel jste si starostu, krajského zastupitele…
Když se v roce 2009 připravovala společná kandidátka TOP09 a Starostů pro parlamentní volby, důrazně jsem trval na tom, že nechci být poslancem a také proto jsem odmítl nabídku být lídrem této kandidátky. Voličům v Hrádku jsem rozeslal dopis s žádostí, aby křížkovali některého z mých kolegů a podpořili Václava Horáčka. Chtěl jsem dokončit rozběhnuté investiční projekty v Hrádku a taky bych neuměl sedět na dvou židlích. A navíc jsem nechtěl úplně zmizet z života své ženy a dcer. Jejich dětství se nebude opakovat a nerad bych ho promeškal na cestách mezi Hrádkem a Prahou.
U ODS nebo ČSSD tak nějak člověk předem ví, co od nich čekat. Jejich práce je stranicky nalajnovaná a pro voliče čitelná. Co ale může člověk čekat od uskupení individualit, kterým Starostové jsou?
Může si být jistý že za námi není nikdo, kdo by tahal za stranické nitky a řídil naše kroky ze zákulisí. Myslím, že se tomu dnes říká kmotr, takže nemáme žádné kmotry. Voliči si také lehce mohou od svých příbuzných nebo známých zjistit, co jsme zač, naše působení ve vesnicích a městech je naší vizitkou. A navíc máme dostatek zkušeností z místní úrovně, takže neslibujeme věci, které sami nemáme vyzkoušené. Kraj je v podstatě velké město, kde není důležitá pravá nebo levá ideologie, ale především racionální přístup k řešení problémů, hledání kompromisů a dohod s veřejností. Takže k tomu máme se svými zkušenostmi zcela jistě blíž než tzv. stranické kádry.
Nehrozí ovšem, že při volebním vítězství by v krajském zastupitelstvu vaši lidé prosazovali hlavně zájmy měst, v nichž jsou starosty?
Víte, teď trochu popisujete současný stav, kdy velká část krajských zastupitelů působí jako obchodní zástupci svých obcí, fotbalových oddílů nebo politických stran. Dělení medvěda a další případy to přesně ilustrují. Kde jinde založíte firmu na školení a na účtu vám od stranických kolegů přistane milion?
Přitom nechybělo mnoho a málem jste s ČSSD uzavřeli koalici. Oranžoví ale dali přednost rudé. Vidíte to dnes jako pozitivum, že dohoda tenkrát nepadla?
Dnes si myslím, že to dopadlo tak jak mělo. Rozhodně bychom na rozdíl od zastupitelů KSČM jen nepřihlíželi věcem, které jsme společně v minulém volebním období kritizovali. Třeba dělení medvěda, kterého se komunisté ochotně účastní, nebo vytváření trafik pro stranické kolegy – jako více než 50 000 Kč měsíčně pro předsedu klubu KSČM pana Titu. Kvůli tomu a dalším věcem bychom v koalici už stejně dávno nebyli...
Jaký koaliční potenciál tedy mají Starostové? Jinak řečeno – s jakou stranou si umíte představit, že byste společně vládli?
Z každou stranou, se kterou se budeme schopni domluvit na podpoře našeho volebního programu. Koalice se uzavírají až po volbách a já nebudu vylučovat koalici s žádnou stranou, ale jen těžko se budeme do koalice spojovat s komunisty. S nimi jsme připraveni jednat o podpoře jednotlivých bodů, které budeme mít společné. Vylučovat předem ze spolupráce jakékoliv zastupitele nechci, také na úrovni města se snažím hledat taková řešení, která podpoří výrazná většina zastupitelů.
Čtenáři drží v ruce první číslo Našeho kraje – našeho domova. Pokud dočetli až sem, asi si hned všimli, že nejde o obyčejný předvolební plátek. Přibližte prosím, co je jeho cílem a komu je magazín určen?
Rádi bychom informovali obyvatele Libereckého kraje o našich názorech a postojích. Jsme konstruktivní opozice a chceme nabízet naše návrhy řešení. V krajském zastupitelstvu bohužel sociální demokraté a komunisté naše návrhy nepodporují ani při hlasování o programu jednání. Rádi bychom ale představovali i výsledky práce našich starostů v jejich obcích. Chceme také čtenářům umožnit diskutovat a připomínkovat naše návrhy. V běžném tisku proto není bohužel dostatek prostoru.
První číslo je ke stažení ve formátu PDF zde: Náš kraj - náš domov 1/2011
Regionální občasník vydávaný politickým hnutím Starostové pro Liberecký kraj (SLK) | 1/2011