Obce se prý málo snaží čerpat dotace z EU

Zdroj: ČT24

Liberecko – Obrovské rezervy vidí hejtman Libereckého kraje v čerpání evropských dotací. Obce se podle něj měly více snažit. Získaly prý jen zlomek toho, co mohly. Starostům ale taková kritika vadí. Krize připravila obce o příjmy a banky nechtějí půjčovat peníze na spolufinancování projektů.

Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj, takzvaný region soudržnosti Severovýchod, má dohromady k dispozici zhruba 18 miliard korun z evropských dotací. Zatím bylo vyčerpáno přibližně 8 procent z celkové částky. A právě to se nelíbí libereckému hejtmanovi. Starostové ale namítají, že před tím, než dotaci dostanou, musí projekt financovat z obecních prostředků.

S pomocí dvacetimilionové dotace se v Jablonném v Podještědí rekonstruuje kino na společenské centrum. Město žádá i o peníze na opravu radnice, školy a zdravotního střediska. Jestli by si mohlo dovolit všechny akce, si jisté není. Místostarosta Jablonného v Podještědí Petr Sadílek (ODS) se obává, že některé projekty budou muset být odloženy.

Raspenava má příslib dotace na stavbu kanalizace. Peníze na povinnou spoluúčast jí chybí. Heřmanice marně shánějí třináct milionů korun na předfinancování oprav komunikací. Podle hejtmana Stanislava Eichlera (ČSSD) ale ve fondech Evropské unie v období krize tak potřebné peníze zůstávají.

Starosta Hrádku nad Nisou a zastupitel Libereckého kraje Martin Půta (SLK) vidí problém v tom, že stát nevytvořil prostor pro zálohové financování projektů. Kraj připouští, že hlavně menší obce nebo podniky mají problémy s dodržením podmínek dotací. Například s udržením pracovních míst, která kvůli evropským penězům musely zřídit.

Ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod Zdeněk Semorád tvrdí, že peníze z fondů se ještě podaří vyčerpat. Většinu peněz prý rozdělí v příštím roce.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.