Mgr. Jaromír Dvořák: Kraj má páky i finance

MFDnes 2. 10.

Nový Bor se neslavně proslavil tzv. mačetovým útokem v roce 2011. Jaká je dneska u vás situace mezi Romy a většinou?

Vzhledem k řadě opatření, které jsme provedli, není situace nikterak vyhrocená. Iniciovali jsme celou řadu setkání se zástupci škol, dětskými lékaři, neziskovými organizacemi, agenturami, sportovními oddíly, s policií, úřadem práce, zástupci romských rodin a dalšími. Dohodli jsme se, co je potřeba v Novém Boru udělat a začali jsme tento plán realizovat. Netýká se to jen Romů, ale všech sociálně slabých obyvatel. Některá opatření mají lehce represivní charakter, některá jsou preventivní. Důležité je, že fungují.

Jak se na události díváte s ročním odstupem?

Jednak to znamenalo velkou negativní medializaci pro Nový Bor. Odehrálo se to v okurkové sezoně, a tím víc to bylo pro sdělovací prostředky zajímavé. Na druhé straně byly i díky tomu pojmenovány problémy, které naše společnost má. Především to, že jsme si za dvacet let demokracie vychovali generace lidí zvyklých žít ze sociálních dávek, kteří skutečně nechtějí pracovat, a že jsme za různé integrační projekty vyházeli miliony korun bez viditelného efektu. Jsem také rád, že se prokázalo, že trestný čin může spáchat i příslušník minority a zákony platí i pro něj. Mrzí mě však, že víc než rok po útoku ještě neproběhl soud s útočníky.

Liberecký kraj dělal v tom případě mrtvého brouka. Tvrdil, že nemá žádné páky s tím něco dělat. Má, nebo nemá?

Samozřejmě, že kraj má páky i finance. Proč třeba opakovaně nenaplnil grant na prevenci kriminality, ale na druhé straně nesystémově a často nesmyslně rozhazoval peníze z rozpočtového „medvěda (tchoře)“ G99.  Bylo neuvěřitelné, s jakou nevšímavostí k tomu současné vedení kraje přistupovalo. Pozval jsem pana hejtmana na největší zásah v dějinách krajského velení Policie ČR v souvislosti s pochodem extremistů, nedorazil nikdo. Tehdy jsem kolegům ze Šluknovského výběžku záviděl podporu vedení Ústeckého kraje.

 

 

Mgr. Jaromír Dvořák, 51 let

starosta Nového Boru

kandidát do Zastupitelstva Libereckého kraje za politické hnutí Starostové pro Liberecký kraj (č. 23)

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.