Ing. Vladimír Boháč: Úbytek dětí ve sportu je alarmující

MFDnes 8. 10.

Jak si stojí amatérský sport v Libereckém kraji?

Dobře i špatně. Dobré je, že stále existuje velká rodina dobrovolníků, schopna ve svém volnu kluby vést, starat se o jejich majetek a členskou základnu. Špatné je, že v celospolečenském žebříčku hodnot zůstává vytváření podmínek pro sport v dolních patrech zájmu kompetentních osob a orgánů. Důsledkem jsou horšící se finanční podmínky pro sport i pokles členské základny. Zvlášť alarmující je to u mládeže.

Dá se to nějak kvantifikovat?

V Libereckém kraji poklesla členská základna mládeže v letech  2006-2011 o 10%. A finančně? V roce 2006 měly okresní organizace k dispozici téměř 20 milionů korun, v roce 2011 jen sedm. Letos se tato hodnota zatím blíží k nule!

Jaký to má dopad na sport dětí?

Samozřejmě veliký, a vezmeme-li v úvahu obecná negativa, že dětí je méně, že jsou pohodlné až líné, a že mají daleko širší nabídku vyžití při činnostech, které nebolí, kde nemusí dodržovat nějaká pravidla, pak je špatný výsledek na světě.

Máte představu, jak se financuje amatérský sport v sousedním Německu?

Základní rozdíl je ve vlastnictví sportovišť. Zatímco u nás je jich velké množství ve vlastnictví TJ/SK, které se o ně musí starat –  rozumějme prvotně zajistit peníze na jejich provoz. U našich sousedů je to tak, že převážnou část sportovišť vlastní obce, města, školy a soukromníci. Ti se starají o provoz, údržbu a investice. Provoz sportovišť neleží na bedrech sportovního klubu, ten se stará jen o vlastní tělovýchovný proces.

Starostové kritizovali tzv. „porcování krajského medvěda“, při kterém zastupitelé posílali „svým“ oddílům poměrně velké částky…

Vezměme obrovský nepoměr mezi penězi rozdělovanými přes „porcování medvěda“ a průhledným grantovým systémem, ve kterém se však běžně ročně na sport rozdělovala směšná částka 1,5 milionů. Naším cílem je proto transparentní a spravedlivé financování sportu.

 

 

Ing. Vladimír Boháč, 61 let

předseda Krajské organizace ČSTV Libereckého kraje

kandidát do Zastupitelstva Libereckého kraje za politické hnutí Starostové pro Liberecký kraj (č. 23)