Odklad voleb je pro nás likvidační, žalují malé strany

Zdroj: www.tyden.cz/rubriky/domaci/volby-2009  Miroslav Korecký

Pro velké strany je verdikt Ústavního soudu krajně nepříjemný, pro malé partaje ale může být přímo likvidační. Do volební kampaně daly všechny své peníze a na další už nemají.

"Pro stranu našeho typu a naší velikosti je to vážný problém a mohlo by to mít přímo likvidační důsledky," netají se obavami předseda Strany svobodných občanů Petr Mach. Jeho partaj dala do kampaně téměř celý svůj rozpočet a většinu propagačních prvků už má zaplacených nebo objednaných. "Co půjde zastavit, zastavíme, ale vesměs už je vše zaplaceno," říká Mach. Kde by narychlo sehnali další peníze, netuší.

Nová strana TOP 09 sice získala od sponzorů skoro 20 milionů korun, za ně už ale stihla oblepit republiku billboardy s Karlem Schwarzenbergem. "V tuhle chvíli nemáme spočítané, co by šlo zastavit do zítřka a co do týdne, ale v každém případě by to pro nás byl velký problém," přiznává její volební manažer Jaroslav Poláček.

Dokonce i pro parlamentní KDU-ČSL by odklad voleb hraničil s její další existencí. Lidovci si na volby vzali úvěr u banky ve výši 25 milionů korun a čekali, že ho už v říjnu z peněz za volební hlasy splatí. Půjčka už se zčásti rozutekla - a termín voleb je nyní nevyzpytatelný. "Zatím je na hodnocení brzy, ale museli bychom zvážit, zda situaci řešit dalším úvěrem nebo nějak jinak," říká volební manažer lidovců Aleš Kašpar.

Všechny malé strany teď mají společné přání - aby Ústavní soud alespoň rozhodl co nejdříve, aby se mohly pokusit svou nelehkou situaci nějak řešit.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.