Reakce na dopis - Festival A.Dvořáka

Vážený pane řediteli Matějko,opravdu mě udivuje Váš výstup proti Starostům Libereckého kraje a moji osobě (ředitele divadla). Vy moc dobře víte, jaké má divadlo Jablonec nad Nisou výsledky ve své činnosti, a že podpora hudebních pořadů je na předním místě  naší dramaturgie. Zvláště, když jako málo komu se podařilo uskutečnit řadu zajímavých projektů typu Magdalena Kožená, Eva Urbanová, Peter Dvorský, Dagmar Pecková Škampovo kvarteto, Gabriela Demeterová, Václav Hudeček, Pavel Šporcl, Pražská komorní filharmonie, Ivo Moravec a desítky dalších skvělých interpretů.

My nemáme co závidět, možná závidí ten, který psal tento bolestivý článek.

S hudebním pozdravem

Mgr. Pavel Žur

ředitel divadla

Jablonec nad Nisou

 

Proč tolik povyku …

Protože nejsou jasná pravidla pro financování takovýchto akcí, které jsou  prioritou Starostů pro Liberecký kraj (jasné a průhledné financování). Nemáme nic a nikdy jsme nevystupovali proti festivalu A. Dvořáka, ba naopak (můžete si nechat pustit záznam ze zastupitelstva LK), ale vystupujeme proti výši daného „příspěvku“ na tuto akci (1 800 tis. Kč), která je na úkor podpory regionální kultury Libereckého kraje.

Rádi bychom připomněli jasná fakta. V Libereckém kraji se v rámci festivalu A. Dvořáka uskutečnilo 8 koncertů, respektive 9. Tedy na jeden koncert občané Libereckého kraje přispěli částkou 200.000 Kč. Vzhledem k částce na honorář a autorské poplatky, kde se pohybovala částka v průměru 30.000 Kč na koncert. A tady musíme upozornit, kam šly zbývající peníze, když samozřejmě k tomu vstoupili i sponzoři a spolu pořadatelé měst?

Festival se zařadil mezi naše nejdražší hudební projekty v našem kraji na úkor místní regionální kultury.

Ve svém článku se zmiňujete, že tento festival se zařadil mezi největší festivaly ve střední Evropě, to Vám opravdu gratulujeme a upřímně blahopřejme. Celkové náklady byly silně nadstandardní.

A právě finanční náklady vytvořily řadu pochybností. Na inzerci jste uvolnil částku 850.000 Kč a na reklamu 950.000 Kč (to jsou částky na zamyšlenou, zvláště v době voleb do evropského parlamentu – zde byl velmi často viděn místo A. Dvořáka europoslanec Robert Dušek).

Dle zjištěných informací žádný hudební časopis (typu Harmonie) o Vašem festivalu nic neinzeroval – škoda.

Řada z nás, zastupitelů, už v minulém volebním období podpořila v zastupitelstvu kraje festival A. Dvořáka, a to částkou 150 tis. Kč.

Když se podíváme na to, že oba festivaly v rozdílu s odstupem jednoho roku se stejným

počtem koncertů, tak částka loňská, 150 tis. Kč vůči letošní 1 800 tis. Kč.

Rozdíl tedy činí 1 600 tis. Kč. A to určitě stojí k zamyšlení.

A na závěr ještě jedno srovnání.

V Libereckém kraji proběhne na podzim druhý festival zaměřený na duchovní hudbu – Musica Lípa – mezinárodní hudební festival s účastí významných zahraničních hostů a České filharmonie.

Tento festival získal podporu kraje 150 tis. Kč, s kterou podpoří 12 koncertů, tedy na jeden koncert připadá částka 12 tis. Kč, na rozdíl od festivalu A. Dvořáka, který dostal na jeden koncert 200 tis. Kč a náklady obou festivalů jsou převážně stejné.

To, že upozorňujeme na rozdílnost finanční podpory tohoto festivalu z let minulých a roku letošního, neznamená, že nepodporujeme festival tohoto rozměru.

 

S pozdravem

Zastupitelé Starostů pro Liberecký kraj

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.