Volební kampaň v regionu poběží dál

Zdroj: Právo / Severní Čechy

Shodují se na tom špičky důležitých politických stran. Většina z nich doufá, že se volby uskuteční podle plánu

Vlastní zpráva Úterní verdikt Ústavního soudu, který kvůli stížnosti poslance Melčáka pozastavil přípravu říjnových mimořádných voleb, kampaň nejdůležitějších stran v regionu nezastaví. Shodují se na tom severočeské politické špičky.

Volební kampaň v žádném případě nepřerušíme, pevně věřím, že se najde správné řešení a volby se uskuteční podle plánu, konstatoval ústecký krajský šéf ČSSD Petr Benda, který je na třetím místě kandidátky této strany v Ústeckém kraji.

Dění kolem rozhodnutí Ústavního soudu nijak do naší práce nezasahuje, nebudeme měnit plán kampaně ani její strategii, dodal Benda.

I v situaci, která v souvislosti s volbami nastala, budeme pokračovat v naší kontaktní předvolební kampani, řekl Právu lídr TOP 09 v Ústecké kraji Jaromír Drábek.

Rozhodnutím Ústavního soudu sice nastala velmi nepříjemná a nepřehledná situace, ale tento je třeba plně respektovat. Musíme počkat na další dny, kdy se rozhodne definitivně, dodal Drábek.

Lídr kandidátky KSČM v Ústeckém kraji Josef Šenfeld nehodlá rozhodnutí Ústavního soudu blíže komentovat. Počkám na stanovisko expertů k nastalé situaci, řekl Právu s vírou, že předčasné volby proběhnou ve stanoveném termínu. Započatou předvolební kampaň nehodlá proto zatím přerušit.

Lídr Strany zelených v Ústeckém kraji Přemysl Rabas soudí, že současná situace je jen důsledek nezodpovědného svržení vlády. ČSSD a přeběhlíci si nedokázali spočítat, jaké následky bude mít svržení vlády uprostřed našeho předsednictví. To, co se děje nyní, je jen pokračování jejich nezodpovědného kroku, uvedl.

Situace se podle něj musí řešit. Netroufám si říct, jak rozhodování Ústavního soud dopadne. Je nezbytné zjistit, kdo má pravdu, zda je zvolený postup v souladu s ústavou nebo není, dodal.

Podle chomutovské primátorky a kandidátky pro parlamentní volby Ivany Řápkové (ODS) jsou rozhodnutí Ústavního soudu popřením principů parlamentní demokracie. O předčasných volbách rozhodla třípětinová většina parlamentu. Navzdory tomu soud postavil jeden článek ústavy proti druhému, navíc v době, kdy už se rozběhla kampaň a příprava voleb. Nejen strany, ale také stát už vynaložily spoustu peněz. Chování soudu je nezodpovědné, v době krize velmi škodlivé, řekla Právu.

Dohady kolem předčasných voleb mohou negativně působit také na voliče.

Občané musí být značně zmatení, jednou slyší, že volby budou, pak zase ne. Riskujeme ztrátu důvěry v systém a principy parlamentní demokracie. A není vyloučeno, že se to nakonec významně podepíše na volební účasti, dodala Řápková.

Zatím je brzo na nějaké prohlášení, musíme si počkat na rozhodnutí Ústavního soudu, okomentoval situaci poslanec a lídr kandidátky ODS v Libereckém kraji Zdeněk Mach, který bude v předvolební kampani pokračovat. Stávající poslanec a dvojka na sociálnědemokratické kandidátce v Libereckém kraji Cyril Zapletal se zajímá o to, kdo stojí v pozadí zablokování voleb.

Miloše Melčáka znám, ten nápad se jistě nezrodil v jeho hlavě. Zajímá mě, kdo za tím vším stojí a byl bych rád, kdyby se celá situace urychleně vyřešila, řekl Právu Zapletal.

Podle advokátky Marie Nedvědové (nez.), která vede kandidátku KSČM v Libereckém kraji, je předběžné opatření Ústavního soudu špatné. Ústavní soud jednoznačně pochybil, myslí si Nedvědová, podle které nejen strany, ale i stát, už vynaložily na přípravu voleb spoustu peněz, které by se musely zanedlouho vynakládat znovu. Je veřejným zájmem, aby volby proběhly v říjnu, zdůraznila.

Liberecký lídr TOP 09 a starosta Železného Brodu Václav Horáček vidí předběžné opatření Ústavního soudu jako špatný tah. Samozřejmě ho respektuji a musím počkat, co bude následovat. Celospolečensky to však nepovažuji za dobré a doufám, že dojde brzy k dohodě na nějakém řešení, řekl Horáček.

Podle jeho slov se případné zrušení voleb dotkne i měst a obcí. Z pohledu starosty musím zmínit, že příprava voleb stála nemalé úsilí a peníze. Nasmlouvány jsou například prostory na volební místnosti, dodal.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.