Facebook: nový hit politiků v kraji

Zdroj: Mladá fronta Dnes/KATEŘINA FROUZOVÁ

Většina lídrů hlavních stran v kraji už má svůj profil na internetu. Voliči tu mohou rychle získat odpovědi na své otázky

Liberecký kraj - Facebook je letošním předvolebním hitem mezi politiky. Většina lídrů hlavních politických stran již má svůj profil na komunitním internetovém serveru Facebook. Některým to doporučila strana, jiným děti. Pro voliče je to plus. Pokud se chtějí něco o kandidátech dozvědět, debatovat s nimi, mohou si je na serveru najít a během pár hodin získat odpovědi na otázky.

Lídr TOP 09 a starosta Železného Brodu Václav Horáček již nějakou dobu na síti žije. Stihl nasbírat téměř stovku přátel. Byl jsem překvapený, kolik mladých lidí se o to zajímá. Snažím se k internetu dostat každý večer a odpovídat, uvedl Horáček. TOP 09 spustí kampaň třetího září. Do té doby mohou lidé sbírat informace o Horáčkovi na jeho profilech na webových stránkách strany nebo Starostů pro Liberecký kraj. Tam je video, jež natočil před krajskými volbami.Parlamentní kampaň chceme brát trochu s nadsázkou a úsměvem, dodává Horáček. Facebook je sociální komunikační síť na internetu. Zájemci si na něm vytvářejí profily, hledají přátele, baví se spolu, vyměňují si fotografie.

Politici dosud tuto síť, na níž jsou nyní tisíce Čechů, využívali ojediněle. Facebook mezi politiky zpopularizovala až skupina mladých lidí, která se na síti dohodla, že budou házet vajíčka na předsedu ČSSD Jiřího Paroubka. Potom, co si strany ověřily, že Facebook má hodně příznivců, řada z nich svým kandidátům doporučila, aby se na něj jejich kandidáti připojili.

O jedničce minulého vítěze voleb ODS Zdeňku Machovi ze Semil ještě nedávno na webu mnoho informací nebylo. Poslanec se ale zlepšil. Má profil na facebooku, další informace i s předvolebním videem mohou voliči najít na stránkách ODS.

Osobní stránky spustím s kampaní, kterou zahajujeme prvního září, vysvětlil. I on a s ním i řada dalších lídrů se zaměří hlavně na cesty po obcích a městech, na kontakty a debaty s voliči. Mach s tím již začal. Věnuje se zemědělství, takže nyní se třeba účastní petice chovatelů krav kvůli příliš nízkým výkupním cenám mléka.

Zjistit cokoli o Pavlu Plocovi, bývalém skokanovi na lyžích a nyní poslanci za ČSSD, není problém. Jako jeden z mála má stránku v internetové encyklopedii Wikipedia, záznam jeho slavného pádu na můstku je k vidění na serverech Stream i Youtube.

Osobní stránky nemám. Mám ale profily na webových serverech ČSSD a poslanecké sněmovny, řekl Ploc. Ploc se svými kolegy chce od září podnikat jízdy po kraji a mluvit s lidmi.

V minulých poslaneckých volbách skončili v kraji na třetím místě komunisté. Nyní je do voleb vede českolipská advokátka Marie Nedvědová. Osobní stránky již mám. O profilu na facebooku jsem uvažovala, ale zatím jsem jej nezaložila. Stálo by to hodně času, kterého mám málo. Je kampaň a k tomu mám běžné povolání, vysvětlila Nedvědová.

Už je mi třicet let, vím že volby jsou důležité a kandidáty si vybírám jinak než na facebooku. Ten je spíše pro lidi kolem dvaceti, pětadvaceti let. Na ty by mohl zapůsobit a zmobilizovat je, aby přišli k volbám. Je to fenomén, který mladšími lidem umožnil více se o politiku zajímat, dosud tu nic takového nebylo, komentoval aktivity politiků na internetu uživatel Facebooku a podnikatel z Liberce Lukáš Kobera.

Zkušeným uživatelem Facebooku je i Roman Kumpošt, lídr KDU-ČSL. Využívám ho ke komunikaci. Měl jsem tam profil ještě před vstupem do politiky, poznamenal Kumpošt. Osobní stránky spustí již tento týden. Zatím na nich pracuje.

Exhejtman Petr Skokan, jednička Věcí veřejných, už je také facebookař, zatím ale jen dva týdny. Osobní stránky provozuje ale dlouho, má tu řadu článků, názorů a komentářů. Vlastně mě přesvědčily dcery, abych si založil profil na facebooku. Mám to hlavně pro přátele, abychom spolu mohli komunikovat. Na jeho profilu na webových stránkách Věcí veřejných se již pracuje.

Čerstvě lze na sociální komunikační síti nalézt i lídra Strany zelených Františka Pelce. Ten své názory prezentuje také na blogu a chystá se obnovit osobní internetové stránky. Osobně si ale myslím,že by za politika měly hovořit hlavně činy, zmínil Pelc.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.