Liberecký kraj ušetřil od začátku roku na zakázkách 144 milionů korun

Liberecký kraj podle náměstka hejtmana ušetřil od začátku letošního roku na zakázkách přes 144 milionů korun. V průměru se v soutěžích podařilo ceny snížit o více než 27 procent. Od začátku roku zadal kraj 86 veřejných zakázek za více než půl miliardy korun.

Díky transparentním soutěžím se cena snížila na necelých 389 milionů bez DPH," řekl náměstek Marek Pieter.

Největší letošní zakázkou byla výstavba hospice v Liberci. Zakázku na přestavbu a dostavbu bývalého sirotčince na hospic získala stavební společnost CL-Evans s nabídkovou cenou 81,587 milionu korun bez DPH, když původně projektanti náklady odhadli na 115,418 milionů. Cena se tak snížila o více než 29 procent. Velkou zakázkou je také třetí etapa přeložky silnice 592 v Chrastavě, která zlevnila na necelých 30 milionů korun bez DPH.

Nejlevnější neznamená nejlepší

Nejnižší cena ale nemusí být vždy nejlepší, o tom se vedení kraje přesvědčilo letos v červnu. Muselo vypovědět smlouvu dodavateli, který zajišťoval zateplení Střední školy gastronomie a služeb v Liberci a domova mládeže v Truhlářské ulici.

Firma už předtím stavby opustila, aniž je zabezpečila proti dešti. Na objektu střední školy vznikla škoda za více než deset milionů, na šest vyčíslil kraj škody na domově mládeže.

Opravy zatím nejsou dokončené, a nemáme je proto vyčíslené, budeme je ale po firmě vymáhat," řekl Pieter.

Kraj po této zkušenosti zpřísnil podmínky veřejných zakázek. „Nejen, že vyžadujeme od uchazečů reference, ale také prověřujeme, jaké s nimi mají jinde zkušenosti," řekl Pieter.

Kraj také žádá od uchazečů složení jistiny, omezuje množství subdodávek nebo žádá bankovní záruky až do výše plánované investice. „Může to sice snížit počet uchazečů, všechny podmínky jsou ale v souladu se zákonem," dodal hejtmanův náměstek.

Liberecký kraj od nástupu Starostů do vedení výrazně šetří, jen na zakázkách ušetřil za dva roky 259 milionů korun. Mimo jiné omezil externí administrátory soutěží a veřejně zadává všechny zakázky, včetně těch malých, kde to zákon nevyžaduje.

Osvědčily se i sdružené nákupy pro kraj i jeho organizace a firmy. Výrazně tak zlevnily třeba telekomunikační služby, které kraj nakoupil v aukci.

Zakázku, za kterou by při původních cenách za čtyři roky kraj zaplatil přes 24 milionů korun, se podařilo v aukci zlevnit o více než 60 procent na necelých 9,6 milionu," poznamenal Pieter.

Autor: ČTK
Zveřejněno na: http://ceskolipsky.denik.cz/

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.