Semilská nemocnice neskončí
Zdroj: Mladá fronta DNES/Jaroslav Hoření
Semily - Po roce a půl je konečně jasno, že pacienti o semilskou nemocnici nepřijdou. Dokonce se dočkali nových oddělení.
“Po deseti letech tu vznikají dvě nová silná oddělní. Vynucené změny nejsou tak negativní, jak to zpočátku vypadalo. Nemocnice se z krize, kterou prošla, dostává do fáze, kdy se poskytovaná péče rozšiřuje,” říká k vývoji v městské nemocnici starosta Semil Jan Farský.
Péče o lidi po mrtvici Nově otevřenou jednotku intenzivní péče a lůžka následné i rehabilitační péče by mohla doplnit ještě lůžka pro pacienty po mrtvici. “Pacienti po cévní mozkové příhodě mají díky záchrance poměrně dobře zajištěnou přednemocniční péči i následné odstranění ucpané cévy. Pokulhává ale fáze doléčování, což mnoho lidí zbytečně hendikepuje v dalším životě,” vysvětluje ředitel nemocnice Jaroslav Krutský. Místa pro pacienty po mrtvici stejně tak jako plánovaná lůžka dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče pro pacienty, kterým selhávají životní funkce, v regionu chybí a mohly by nahradit část akutních lůžek. Nemocnice od srpna prošla za provozu rekonstrukcí a stěhováním několika oddělení. Nová pětilůžková jednotka intenzivní péče bude sloužit pro chirurgii, ortopedii a ORL.
Podle primářky Evy Tauchmanové je nová JIP vybavena i ventilačním lůžkem pro pacienty, kteří potřebují, aby za ně dýchal přístroj. Nemocnice se zatím musela obracet na okolní zařízení. O pacienty se tu stará 10 sester a krátce po jejím otevření sem včera zamířil první pacient z operačního sálu. Sedmnáct z dvaceti lůžek už je obsazeno na nově otevřeném oddělení následné péče, které vzniklo v prostorech bývalého kožního oddělení. Pacienti zde pobývají zpravidla jeden až tři měsíce. “Na akutním lůžku leží pacienti pět až sedm dnů, a potom pacient buď odchází do domácího ošetření, nebo pokud je chronicky nemocný a vyžaduje další lékařskou a ošetřovatelskou péči, tak na tato lůžka,” upřesnil ředitel nemocnice.