Slavná éra bižuterie končí
Zdroj: Sedmička/Blanka Daníčková
Lidé přišli o práci, které zasvětili celý život. Krize v oboru zasáhla města, podnikatele i společenský život.
Přes hladinu jablonecké přehrady se dívá každý den z okna na komín závodu bižuterie, kde čtyřicet let pracoval. Oskar Krause v továrně skončil a spolu s ním dostaly výpověď i další dvě stovky zaměstnanců. Většina z nich pracovala ve společnosti celý svůj život. Mnozí tam šli hned ze studií. Teď se brány bižuterie Jablonex Group zavřely. Továrna je na prodej za sto dvacet čtyři milionů korun.
"Stále doufám, že se najde někdo, kdo znovu továrnu oživí, a já se tam budu moci vrátit a dělat práci, které jsem se naučil ve škole a dělal ji celý život," říká Krause, který jako valná část jeho bývalých kolegů novou práci v oboru dosud nenašel.
"Už dřív jsme spolupracovali s menšími firmami i v jiných pobočkách a bylo jasné, že když skončí výroba u nás, postupně skončí všude. Myslím si, že bižuterní průmysl jako byl v době své největší slávy, už takový nikdy nebude, ale stále věřím tomu, že se nějakým směrem ubírat bude," míní Krause.
První rána přišla v bižuterní firmě asi před čtyřmi lety, kdy vyhořela. "Rozstrkali nás po celém okrese, ale zase jsme se vzpamatovali. Poslední rána ale přišla, když jsme se sloučili s Ornelou a odešla většina odborníků ve vedení, kteří výrobou bižuterie žili a nahradili je lidé z jiných oborů," myslí si Krause. Výroba se podle jeho slov utlumila až o dvě třetiny, ale firma nikoho nepropustila a dávala lidem stejně vysoké výplaty. "Teď to přišlo všechno naráz. Navíc věci neprospěla ani konkurence z Asie, která zaplavila trhy a naše firma nestihla včas zareagovat. Jsem z toho všeho zklamaný," povzdechl si Krause. Stejný osud Podobný osud zastihl i zaměstnance v dalších závodech. Třináct let pracoval v Železnobrodských sklárnách Igor Škarda. Seřizoval, opravoval stroje na výrobu bižuterie i na broušení váz nebo mís. Z podniku odešel ještě před ukončením výroby. "Cítili jsme to napětí. Vedení se chovalo nervózně, pořád se mluvilo o krizi, postupně propouštěli lidi," popsal Škarda. Když za ním zanedlouho přišel mistr a navrhl mu odchod dohodou, nezdráhal se a podepsal. "Řekl jsem si, že se podnik řítí do propasti, že lepší bude, když odejdu hned a budu mít větší šanci sehnat novou práci," doplnil Škarda. Nelituje. Práci sehnal a dnes jen nevěřícně kroutí hlavou nad osudem světově známé značky. "Velké problémy začaly po sloučení s Jablonexem. Hned od začátku se říkalo, že nás jenom vytunelují. Co si myslet, vždyť ještě nedávno se vedení společnosti dušovalo, že brodský podnik pojede dál. A bác, zavřeli ho," dodal Škarda.
Podobného názoru je i starosta Železného Brodu Václav Horáček. "Místním se spojení ŽBS s Jablonexem nikdy nelíbilo a mně taky ne," poznamenal starosta. Pro město je ukončení výroby v místních sklárnách těžkou ránou. Ještě před několika lety stagnovala míra nezaměstnanosti na čtyřech procentech, po utlumování a uzavření největšího podniku však vylétla až na současných bezmála patnáct procent. Trápí to i malé podnikatele. "Ve městě nezůstal žádný velký podnik, a tím vystřelila nezaměstnanost. Cítí to i menší obchodníci. Když není kupní síla, je to špatné," dodal Horáček. Jablonex: Ozdravujeme I přesto, že Jablonex Group prodává svá aktiva, budovy a dokonce i módní značku, finanční ředitelka firmy Jana Hlůžová tvrdí, že je se nic neděje. "Všechny tyto kroky odsouhlasili akcionáři. Ukončili jsme pouze ztrátovou výrobu. Jablonex Group je zdravá fungující firma," vysvětlila Hlůžová. Sláva bižuterie Na všech kontinentech znají lidé českou bižuterii, galanterii nebo drobné korálky nazývané rokail. Na módní mola prorazil Jablonex se značkou Amorike a proslavila ho i spolupráce s předními módními návrháři, mezi které patří třeba Josef Ťapšuch, Beata Rajská nebo E.daniely návrhářek Evy Janouškové a Daniely Flejšarové. "Nikdy jsem si nenechala ujít příležitost jít se podívat na začátku každého roku na módní přehlídku Jablonexu. Těšil se tam každý, byla to událost, vidět krásné šperky ve spojení s nádhernými šaty. Navíc to povyšovalo i Jablonec, který se mohl pochlubit něčím výjimečným. Když tohle zmizí, přijdeme všichni o hodně," myslí si jablonecká obdivovatelka módy Dana Štrynclová. Bižuterie jen v muzeu? Prodejem značky teď zřejmě přijdou o cenné kousky do sbírek i muzea. "Máme ve sbírkách celé módní komplety šatů s bižuterií, které pro Jablonex vytvořili přední čeští návrháři. Deset let nám společnost dávala modely, které představila celému světa. My bychom je nemohli zaplatit. Naposledy nám už nedali nic," říká Eva Breuerová, kurátorka sbírkových fondů Severočeského muzea v Liberci. Módní unikáty vystavilo muzeum naposledy vloni na výstavě Tradice, krása, elegance. Nyní leží v depozitářích.