Chytré veřejné zakázky

Zdroj: Ekonom/Liberecký kraj

Veřejné zakázky a jejich zadávání mají přísná pravidla. Přesto se i v jejich rámci dají najít originální přístupy, na nichž ve finále vydělají jednotlivé radnice i podnikatelé. Jako příklad mohou posloužit například Semily, čtvrté nejúspěšnější město v Libereckém kraji.

„Naším cílem je stavět co nejlevněji a pokud možno s místními firmami,“ říká starosta Semil Jan Farský.

Snaží se k tomu dojít pomocí transparentních výběrových řízení. Proto je vše od vyhlášení přes hodnocení až po smlouvu zveřejněno na internetových stránkách města, vysvětluje Farský.

Na webových stránkách se všichni dozvědí, který tendr se zrovna koná, a následně také, kdo všechno se řízení účastnil, kdo splnil požadavky k přijetí, kdo vyhrál, i hodnocení ostatních zájemců. Dokonce jsou zveřejněny i ceny, které všechny zúčastněné firmy nabízely.

Hlavně nebýt v časové tísni Starosta nezapomíná ani na to, že zakázky je třeba dobře načasovat, díky čemuž je možné získat nižší cenu.

„Je jasné, že když soutěžíte v červnu a zakázka musí být hotova do konce srpna, přihlásí se vám pouze firma, která dopředu ví, že vyhraje, nebo gigant, který má dostatečné kapacity na uvolnění pracovníků. Když zakázku vypíšete už v zimě, je reálná šance, že se přihlásí i malá regionální společnost,“ vysvětluje.

Kromě toho, je-li to jen trochu možné, nechávají v Semilech termín realizace na dodavateli. Ten ví, že například fasádu úřadu musí opravit do pevně stanoveního data. Předem proto může naplánovat i další zakázky a práce pro město odvést během »prostojů«. To opět dává šanci na úspěch menším firmám.

Také podobná opatření přispěla k tomu, že se letos Semily posunuly v rámci celorepublikového kola na 42. příčku (loni skončily až 181.). V průzkumu mezi podnikateli se letos dokonce umístily na 21. příčce.

Turisti, sklářství a bižuterie Pro Liberecký kraj je kvůli krásné přírodě tradičně důležitý cestovní ruch. I proto chce krajský úřad toto odvětví dále rozšiřovat, říká Andrea Fulková, vedoucí oddělení tiskového a vnějších vztahů.

Výhody podnikatelům plynou i z rozvíjení spolupráce se sousedními Saskem a Polskem. Navzdory hospodářské recesi v kraji stále působí přibližně tři tisíce firem a živnostníků v oboru sklářství a bižuterie. „Mnoho z těchto firem je stále schopno uspět v současném tvrdém konkurenčním prostředí,“ zdůrazňuje Fulková.

Velkou devizou těchto podniků je schopnost nabízet vysoce kvalitní zboží, o které je stále zájem. Alespoň to vyplývá z analýzy potenciálu sklářského a bižuterského průmyslu, kterou kraj připravuje ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou.

 

Celkové pořadí v Česku

23. Tanvald   90. Frýdlant

38. Turnov    98. Jablonec nad Nisou

39. Liberec  113. Česká Lípa

42. Semily   125. Železný Brod

88. Nový Bor 142. Jilemnice

Zdroj: Factum Invenio