Města se bojí o svou miliardu

Zdroj: Mladá fronta DNES/JAROSLAV HOŘENÍ

Starostové mají strach, že peníze, které potřebují na obecní projekty, nakonec spolknou krajská města

Liberecký kraj - Starostové menších měst v kraji se obávají o osud více než miliardy korun původně určené pro rozvoj jejich obcí. Do projektů, se kterými se chtěli o evropské peníze ucházet, přitom již investovali miliony.

„Obávám se, že spousta slibů, které zazněly, je planých a o osudu peněz je již rozhodnuto,“ říká starosta Hrádku nad Nisou a předseda Sdružení obcí Libereckého kraje Martin Půta. Místo malých měst, ve kterých žije většina obyvatel, peníze proinvestují krajská centra. „Chápu, že mají také své problémy, ale zazněly konkrétní sliby a ty se neplní. Navíc nás není ochoten nikdo informovat o skutečném stavu věci,“ zlobí se Půta.

Evropské dotace ve výši 42 milionů euro určené původně pro rozvoj 51 měst Libereckého, Královehradeckého a Pardubického kraje byly před dvěma lety přesunuty do oblasti rozvoje měst nad 50 tisíc obyvatel, což jsou pouze tři krajská města. Miliarda byla s největší pravděpodobností určena na výstavbu Centra vzdělanosti Libereckého kraje. Tento projekt padl, ale peníze se zpět nevrátily, i když podle usnesení se tak mělo stát, pokud města připraví dostatek projektů.

V dopise, v němž se starostové obracejí na hejtmana Stanislava Eichlera se žádostí o vysvětlení a nápravu věci, mimo jiné stojí, že kraj by měl dodržet přísliby dané obcím. „Je na místě rozdělené prostředky převedené v prosinci 2007 na potřeby Centra vzdělanosti Libereckého kraje převést zpátky do obcí, v kterých žijí více než tři čtvrtiny občanů krajů,“ píší starostové v dopise.

Podle starostů o ponechání miliardy v oblasti rozvoje regionálních center požádal Liberecký kraj a peníze nakonec zřejmě skončí právě v Liberci.

„A u nás a v dalších městech zůstanou v šuplíku projekty, do kterých byly investovány miliony korun,“ posteskl si Václav Horáček, starosta Železného Brodu.

Tady z evropských dotací chtěli postavit knihovnu a mateřské centrum. Další města se chystala na rekonstrukci svých náměstí. „Do těch se přitom neinvestovalo desítky let a jejich obnovu považuji za mnohem důležitější než výstavbu různých akvaparků, na které se peníze našly,“ posteskl si Půta.

Podle semilského starosty Jana Farského regionální centra zatím připravila projekty v hodnotě necelých pěti procent z 1,76 miliardy, kterou mají nyní k dispozici.

„Obávám se, že spousta slibů, které zazněly, je planých.“ Martin Půta, starosta

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.