Silnici R 35 nechce ani Český ráj, ani Jablonecko

Zdroj: Krkonošský deník/Jan Vrabec

Liberecký kraj – Už více než jedenáct stovek členů má občanské sdružení Občané proti superseverní variantě R35.

Odpůrci superseverní trasy rychlostní silnice nepolevují ve snaze smést tuto variantu pod stůl a v minulém týdnu opět veřejně prezentovali své argumenty proti výstavbě. Nechybělo rozhořčení nad tím, že superseverní varianta se nyní předělává s tím, že nová verze by měla mít menší dopad na lidi a životní prostředí.

„Žádné konkrétní informace o přetrasovávání superseverní varianty nemáme. Ministerstvo životního prostředí, kde měla tato iniciativa vzniknout, nám dokonce na rozdíl od ministerstva dopravy dodnes neodpovídá na dopisy,“ konstatoval předseda občanského sdružení Občané proti superseverní variantě R35 Petr Hons.

Informace o předělávání superseverní varianty nemají ani starostové dotčených měst a obcí. Na čtvrtečním veřejném setkání v sokolovně na Malé Skále ostře vystoupil starosta Železného Brodu Václav Horáček. „Všechny varianty samozřejmě mají své odpůrce. Kdo chce superseverní variantu? Liberecký kraj s ní ani nepočítá v územním plánu. Ještě jsem neslyšel názor, že se tahle varianta někomu zamlouvá, protože ji z jabloneckého okresu nechce snad nikdo. Stačilo by jen objet starosty dotčených obcí, zeptat se, a dál by se o superseverní variantě vůbec nemohlo uvažovat,“ řekl Horáček.

Superseverní varianta je ale stále ve hře, o čemž svědčí už to, že se aktuálně předělává.

Dostavba rychlostní silnice R35 má tři varianty. Původně byly jen dvě, a to jižní a severní. Jižní varianta by vedla Středočeským krajem, severní trasa se dotýká chráněné oblasti Český ráj. Setkala se proto s odporem města Turnov a obcí v Českém ráji. Na základě těchto protestů posléze vznikla úplně nová, superseverní varianta. Ta se pro změnu bezprostředně dotýká řady měst a obcí jabloneckého okresu.

I na Jablonecku proto vzniklo hnutí odporu, zastoupené právě občanským sdružením Občané proti superseverní variantě R35.

„Proti výstavbě superseverní varianty protestujeme především proto, že je to nejdrsnější varianta pro lidi, krajinu i životní prostředí. Znamenala by zatížení dosud nezatíženého životního prostředí smogem a hlukem. Trasa by zdevastovala přírodní park Maloskalsko a další území s vysokou hodnotou krajinného rázu. Stejně tak by měla dopady na přírodně velmi cenné údolí Jizery. Navíc je superseverní varianta oproti dvěma dalším trasám nesmyslně drahá, náklady převyšují zbylé dvě varianty o zhruba sedmnáct miliard korun,“ poznamenal Petr Hons.

 

Města a obce Jablonecka se bouří

Celá řada měst a obcí Jablonecka už poslala Libereckému kraji nesouhlasná stanoviska zastupitelstev k superseverní variantě R35. Kraj ale rozhodovat nebude, jeho hlas bude pouze poradní. Verdikt o konečném vedení trasy vynese ministerstvo dopravy spolu s ministerstvem životního prostředí.

Podle náměstka hejtmana pro dopravu Martina Seppa zatím Liberecký kraj ani jednu ze dvou variant, které se dotýkají Libereckého kraje, nepreferuje. „Do konce měsíce se má znovu sejít pracovní skupina. Na stole máme petice jak proti severní, tak proti superseverní variantě a obě bereme na zřetel. Můj osobní názor je takový, že více problematická je superseverní varianta, už proto, že by se muselo stavět od nuly a tím pádem ji realizovat najednou, což je při státním rozpočtu spíše utopie,“ řekl Deníku Martin Sepp.

Rozhodnout by mělo ministerstvo dopravy a vláda do konce letošního roku.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.