Obce se přou s Libercem o celou miliardu

zdroj: ct24.cz

Liberec - O miliardu korun z fondů Evropské unie se v současné době přou starostové s hejtmanem Libereckého kraje. Starostové ji chtějí rozdělit menším městům. Podle hejtmana ale patří celá částka jen Liberci. Obě strany o tom ještě  budou jednat, už teď se ale navzájem obviňují z nedodržování dohod a populismu. Obce se bojí, že přijdou o peníze na již rozpracované projekty.

Inkriminovaná miliarda zbyla v regionálním operačním programu, tedy v balíku peněz z Evropské unie. S tímto balíkem hospodaří Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj. Miliarda zbyla poté, co zastupitelé zamítli stavbu Centra vzdělanosti Libereckého kraje kvůli jejímu údajnému megalomanství. Někteří starostové měst nyní žádají kraj, aby tu miliardu korun vrátil tam, odkud ji před časem na výstavbu Centra vzdělanosti vzal. Z toho následně vznikl ostrý konflikt.

Na rekonstrukci zchátralých libereckých lázní na moderní galerii by měla posloužit část z miliardy korun zbylé po projektu Centra vzdělanosti Libereckého kraje. Starostové jsou však zásadně proti. Chtějí, aby se miliarda podle dohody vrátila do rozpočtu na projekty menších měst. "Takové jednání zatím neproběhlo a vnímáme jako problém, že pokud se ty peníze utratí, tak se už potom budou těžko rozdělovat," obává se starosta Hrádku nad Nisou a předseda Sdružení obcí Martin Půta. "Liberec je statutární a krajské město. Jeho služeb a zařízení využívají všichni občané Libereckého kraje. Nemůžeme diskriminovat jedno město jen proto, že se kdysi hovořilo o jakémsi libereckém centrismu," hájí město Liberec hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler. "My jen chceme naplnit dohodu," trvá na svém starosta Semil Jan Farský.

Přesun peněz je podle předsedy rady regionu Severovýchod teoreticky možný. Pokud se na něm ale zástupci krajů shodnou. Města a obce však už vyčerpaly víc peněz, než měly k dispozici. "V této chvíli máme spíš problém, že budeme muset z některých přebytků doplnit peníze," říká hejtman Pardubického kraje a předseda rady regionů Radko Martínek. "Zatím ještě nikdo neřekl starostům, aby už neprojektovali. Podle informací, které máme, se připravují další projekty, i když na ně nejsou peníze," dodává Martin Půta.

Starostové se tak obávají, že projekty v hodnotě milionů korun skončí v šuplících. Miliarda totiž zatím zůstává Liberci. Podle Radko Martínka už města a obce vyčerpaly více, než měly. Proto na nějaký přesun peněz pro obce v současné době nejsou vhodné podmínky.

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.