Martin Půta odpovídá na dotazy

 • Nákup nanoroušek - reakce na inzerát otištěný v MF Dnes ve čtvrtek 1. 10. 2020

  Pomáháme všem ohroženým a lidem v první linii

  Toto vyjádření je reakcí na inzerát otištěný v MF Dnes ve čtvrtek 1. 10. 2020

  Od začátku nouzového stavu v březnu 2020, v době, kdy centrální zásobování od státu selhalo, zajišťoval Liberecký kraj nákup dezinfekce, textilních roušek, nanomasek a nanofiltrů, které jsme zdarma poskytli nemocnicím, záchranářům, lékařům, zdravotním sestrám, sociálním pracovníkům, hasičům, policistům, obecním úřadům a všem dalším lidem, kteří v nouzovém stavu museli chodit do práce.

  Na jaře jsem jako předseda krizového štábu zajistil výrobu 2 274 363 kusů nanofiltrů a nano/textil roušek za 29,3 mil. Kč, v rámci provizorně organizované výroby, kterou nám pomohli zajistit Technická univerzita v Liberci a společnosti Elmarco, Drylock, Nano Medical a řada šicích dílen po celém kraji. Všem za to chci ještě jednou moc poděkovat.

  Za nákupem nanofiltrů a nanomasek si stojím

  Od začátku bylo jasné, že provizorní výroba ochranných pomůcek musí skončit s posledním dnem nouzového stavu, proto jsme už od jeho začátku hledali způsob, jak v našem kraji vyrábět certifikované ochranné pomůcky. O stavu příprav této výroby jsem pravidelně informoval krizový štáb a členy rady kraje.

  Nákup nanomasek schválila 6. 5. 2020 Rada Libereckého kraje na základě podkladů, které jsou veřejně k dispozici a které vzalo 26. 5. 2020 na vědomí také krajské zastupitelstvo. Součástí podkladů k rozhodnutí bylo právní stanovisko advokátní kanceláře Havel & Partners, které tento postup doporučilo a také průzkum trhu, který konstatoval, že nabídková cena je nejnižší na trhu.

  Počet nakoupených nanomasek odpovídal počtu ochranných pomůcek, které jsme distribuovali v prvních měsících nouzového stavu. Cílem bylo připravit Liberecký kraj na druhou vlnu epidemie, která byla už v květnu předpovídána na září.

  Nanomasky mají virovou filtrační účinnost materiálu 99,9 % a Liberecký kraj má k dispozici prohlášení výrobce o shodě zdravotnického prostředku s nařízením vlády č. 54/2015 Sb., tedy značku CE.

  Od začátku září do dnešního dne jsme nanomasky poskytli více než 5 046 zaměstnancům našich škol, domovů pro seniory, ústavů soc. péče a zdravotnických organizací 252 300 nanomasek, které jim při jejich práci vystačí na dva měsíce. Také jsme poskytli 402 150 nanomasek více než 16 tisícům žáků všech našich středních a základních škol, a to na dobu jednoho měsíce. Chceme všechny naše zaměstnance a studenty ochránit a udržet v práci a škole co možná nejdéle.

  Lživý inzerát, objednaný bílým koněm den před termínem krajských voleb, považuji za další z řady špinavých předvolebních kroků od skupiny lidí, kterým stojíme dlouhodobě v cestě a kteří vědí, že Starostové pro Liberecký kraj jsou jedinou jejich opravdovou překážkou k ovládnutí Libereckého kraje.

  Slibuji vám, že mě ani Starosty pro Liberecký kraj podobné inzeráty nezastraší a o Liberecký kraj se i nadále postaráme.

  Martin Půta hejtman Libereckého kraje

 • S čím jdete do voleb? Proč by si lidé měli vybrat právě vás?

  Politika je běh na dlouhou trať. Pokud chce člověk nápady, vize a projekty dotáhnout skutečně do konce, jedno volební období mu k tomu nikde nestačí. Poslední čtyři roky byly ve znamení investic do majetku kraje, rozvoje veřejných služeb pro lidi a zlepšování podmínek pro jejich poskytování ve středních školách, domovech pro seniory a postižené, nemocnicích a záchranné službě. Ve zlepšování veřejných služeb budeme pokračovat, za klíčový považuji rozvoj zdravotnictví, vybudování nového Centra urgentní medicíny v Krajské nemocnici Liberec a podporu investic do dalších nemocnic v kraji a jejich lepší spolupráci. Kraj se musí rozvíjet ve všech oblastech, za které je odpovědný, od školství přes sociální služby, silnice a dopravu až po životní prostředí. Více se v příštích čtyřech letech budeme věnovat tématu inovací, podpoře nových technologií a udržení mladých vzdělaných lidí v českých firmách sídlících v kraji, využijeme k tomu nový podnikatelský inkubátor, který se otevře letos v listopadu.

  Takhle témata mě baví. Mám náš kraj rád a pracuji pro něj rád a se stoprocentním nasazením a chutí. Jenže člověk sám může změnit k lepšímu jen málo. Proto jsme rád, že stojím v čele zkušeného týmu, který má co nabídnout svým obcím a městům a také Libereckému kraji. Naposled letos na jaře, v době koronavirové krize, se ukázalo, jak je skvělé mít za sebou lidi, kteří umí rozhodovat, mají zkušenosti a taky sami přiloží ruku k práci, když je to potřeba. S novými nápady totiž dlouhodobě nejen přicházíme, ale umíme je od slibů dotáhnout do konce. Kandidátka Starostů je plná schopných lidí, kteří prošli opakovanou kontrolou a volbou svých sousedů. Netaháme králíky z klobouku a nevolíte sliby, ve vedení kraje a jeho zastupitelstvu by stejně jako lidé z čela kandidátky skvěle pracovali starostky a starostové z druhé nebo páté desítky.

  Liberecká drbna, 19. 8. 2020
 • Jaké projekty by měly být investiční prioritou kraje v nadcházejícím volebním období?

  Za zásadní pro budoucnost kraje považuji stavbu Centra urgentní medicíny pro špičkovou zdravotní péči v Krajské nemocnici Liberec. Kraj ale musí pro svoje obyvatele zajistit lepší veřejné služby i v dalších oblastech. Vybudovat více výjezdových stanovišť záchranky, nová centra odborného vzdělávání, investovat do dalšího vylepšení svých zařízení, do oprav silnic a veřejné dopravy.

  ČTK, 16. 8. 2020
 • Neohrozí krajské investice očekávaný výpadek daňových příjmů způsobený hospodářským poklesem kvůli epidemii koronaviru?

  Pokles ekonomiky po epidemii a snížení daňových příjmů je celosvětová realita, budeme ji muset překonat, stejně jako obyvatelé kraje, firmy a další organizace. V letošním roce se snížení příjmů odhaduje na 600 milionů korun, přesto musíme pokračovat v přípravě projektů. Šanci kraje vidím v nových programech obnovy z EU, ze kterých chceme financovat projekty nemocnic a zdravotnické záchranné služby.

  ČTK, 16. 8. 2020
 • Měl by Liberecký kraj do budoucna regionální autobusovou dopravu zajišťovat jen vlastní firmou, nebo nechat prostor i pro soukromé subjekty?

  Vytvoření vlastního dopravce v r. 2018 byla obrana kraje před snahou mafie schované za jednou z dopravních firem, ovládnout autobusovou dopravu v Libereckém kraji. Chtěla kontrolovat 400 milionů korun ročně zaplacených občany na daních. Osobně považuji za rozumnou kombinaci několika dopravních firem a podniků, včetně soukromých. Veřejná doprava není klasické podnikání, je to plnění veřejné služby kde jsou 2/3 placené přímo z veřejných rozpočtů.

  ČTK, 16. 8. 2020
 • Je nutné zadlužit Liberecký kraj kvůli plánované výstavbě nového pavilonu liberecké nemocnice, jak vysoký úvěr je přijatelný a do budoucna únosný?

  Během 5 let přípravy projektu se jiný způsob financování zatím nenašel. Ani sliby o podpoře projektu od ministrů či vlády, nebyly naplněny. Bez Centra urgentní medicíny hrozí zdravotnictví v kraji ztráta špičkové péče, v Liberci by zbyla okresní nemocnice a obyvatelé kraje by museli dojíždět do Prahy za velkou částí péče. Proto kraj přijal za projekty záruku ve výši 2,1 miliardy korun a může si to dovolit díky splácení úvěrů v posledních osmi letech. Další zdroje budeme dál hledat. Proto kraj přijal za projekty záruku ve výši 2,1 miliardy korun a může si to dovolit díky splácení úvěrů v posledních osmi letech. Další zdroje budeme dál hledat, naději vidím v programu REACT EU, který o má v ČR financovat projekty ve zdravotnictví až do 36 miliard korun.

  ČTK, 16. 8. 2020
 • Starostové pro Liberecký kraj moji obhajobu neplatí

  Zaznamenal jsem, že se veřejně diskutuje o tom, jestli je správné, že Starostové pro Liberecký kraj (SLK) platí náklady na moje soudní spory. Je před volbami a někteří lidé prostě a jednoduše neunesli rozhodnutí krajského soudu v Liberci, který mě v květnu zprostil obžaloby. A tak šíří nepravdy.

  Skutečnost je přitom jednoduchá: SLK moji obhajobu neplatí, to je nepravdivá informace, zveřejněná s cílem mě poškodit. Hnutí mi poskytlo půjčku v celkové výši 1,5 milionu, na kterou existuje smlouva o úvěru a byla uzavřena v roce 2015. Půjčka figuruje od počátku v mém majetkovém přiznání, které jako politicky činná osoba zveřejňuji.

  Předpokládám, že splatit tuhle půjčku mi pomůže odškodnění za nespravedlivé stíhání, kterého se domůžu poté, co soud pravomocně vyhraju. Za to, že celá kauza trvá šestý rok a státní zástupce z ní vytvořil nepřehlednou kauzu, nenesu žádnou odpovědnost.

  Soudní spor je nákladný, do dnešního dne mě stál už více než 2 miliony korun a jsem vděčný, že jsem si na něj mohl půjčit od hnutí, ve kterém působím, a nemusím tak být za půjčku zavázaný bance nebo komukoliv jinému.

  PS: K celé věci jsem se vyjádřil také v médiích – viz. článek v Hospodářských novinách ze dne 7. 7. 2020.

 • Je nějaké téma, které si myslíte, že je typické právě jen pro váš volební subjekt a odlišuje ho od těch ostatních?

  Není to asi téma, ale charakter, nebo podstata našeho hnutí. Jsme tým lidí, kteří mají zkušenost ze správy obcí a měst, pro svoje občany dlouhodobě pracují jako starostky, starostové, zastupitelé. Mají místní znalost a z každodenní praxe vědí, co města a obce a především jejich obyvatelé potřebují. Problémy umí řešit a pro hledání řešení se spojit. Pro kraj a pro mě jako pro hejtmana jsou nenahraditelnými partnery při hledání řešení pro společné problémy. A navíc, každý z nich by mohl, hned od zítra být úspěšným krajským radním, náměstkem nebo zastupitelem.

  Dotazník pro i-noviny.cz
 • Co váš subjekt považuje za největší problém Libereckého kraje, který je potřeba řešit? A jak byste ho řešit chtěli?

  Železniční napojení na Prahu je stále stejně pomalé jako v roce 1938. Bez moderní železnice v nové trase by se celý region ocitl v budoucnosti v ekonomickém a dopravním vzduchoprázdnu. Cestování po silnicích dosáhlo vrcholu a další auta a nové silnice situaci nezlepší. Kraj je připraven financovat hledání nové trasy železnice na svém území mezi Libercem a Turnovem, bez které se cesta do Prahy nezrychlí. Podařilo se nám prosadit přípravu zrychlení trasy z Prahy do Mladé Boleslavi, které umožní zrychlení jak na Liberec, tak na Českou Lípu.

  Dotazník pro i-noviny.cz
 • Naši čtenáři jsou zejména z Českolipska. Co považujete za největší problém této části kraje a jak byste tento problém chtěli řešit?

  Stav krajských silnic a napojení na Děčín a Prahu. A především lepší železnici na Liberec a Prahu a jejich zrychlení tak, aby se mohla stát dopravou první volby. Rekonstrukce trati a stavba části nové mezi Mimoní a Zákupy se projektuje a zrychlí dobu jízdy z Lípy do Liberce pod jednu hodinu.

  Dotazník pro i-noviny.cz
 • Jaké jsou vaše investiční priority v následujícím volebním období?

  Obecně to budou investice do zdravotnictví a vedle stavby nového Centra urgentní medicíny v Liberci, které je pro zachování úrovně zdravotnictví a centrových oborů pro obyvatele kraje klíčové, to budou také další investice do Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa. Ta je pro obyvatele Českolipska a obyvatele sousedních krajů klíčová a proto jsem rád za její úspěšný rozvoj v posledních osmi letech. Novou dialýzu, magnetickou rezonanci, rekonstrukce jednotlivých oddělení a pokračování rekonstrukce dalších budov, které právě probíhá. Pro období příštích osmi let je na podporu investic v nemocnici v krajském rozpočtu schváleno 350 milionů korun.

  Kraj se ale nesmí ani v příštích čtyřech letech stát jenom správcem jednoho tématu, ale dál musí investovat do rozvoje a potřeb všech oblastí, které má kraj na starost. Tedy do škol, domovů pro seniory a sociálních služeb, do krajských silnic, veřejné dopravy či zdravotnické záchranné služby, ale i do památek a dalších krajských institucí.

  Dotazník pro i-noviny.cz
 • Jak hodláte řešit situaci v železniční dopravě, kdy si na tratích zdánlivě konkurují Arriva a České dráhy, jezdí na stejných tratích a prakticky není možné dorazit do cíle bez zpoždění?

  Za tento stav je přímo odpovědné ministersvo dopravy, které rozhodlo o výběru dopravce na rychlíkové tratě bez komunikace s kraji, které zase vybíraly dopravce na regionálních tratích pro osobní vlaky. Zároveň má více než rok zpoždění projekt Národního tarifu, který připravuje ministerstvo dopravy a který měl zajistit bezproblémový přestup mezi dopravci. Situace mě netěší a nedělá mi radost a nejvíce zasahuje pravidelné cestující, typicky na lince Česká Lípa - Mladá Boleslav. Příští smlouvy připravujeme s předstihem a chceme je uzavírat ve spolupráci se státem, tedy najednou na rychlíky a osobní vlaky.

  Dotazník pro i-noviny.cz
 • Obchvat Mimoně, obchvat České Lípy ... to jsou témata, která se objevují ve volebních programech od vzniku krajů. Má váš subjekt plán, jak sliby konečně uvést do reality?

  Obchvat České Lípy je zcela v režii státu a buduje jej ŘSD, Libereckému kraji a samosprávám dotčených obcí, nezbývá než připomínat důležitosti této a dalších podobných staveb v kraji, jako je nová I/13 na z Krásné Studánky na Frýdlant, nebo trasy I/35 Turnov - Jičín. Podle posledních informací ŘSD je stavba připravuje a první úsek I/19 Dubice – Dolní Libchava by se měl začít stavět v roce 2022 a další, Dolní Libchava – Nový Bor, o dva roky později. Snad pomohl podpis premiéra Andreje Babiše a ministra dopravy Dana Ťoka na petici pana senátora Jiřího Voseckého.

  Obchvat Mimoně je v situaci, kdy se o nejvhodnějším řešení bude muset dohodnout zastupitelstvo města. Ideální by bylo, když město připraví projekt pro územní rozhodnutí, které může kraj převzít a investici postavit. Byl by to stejný postup jako v případě obchvatu města Zákupy, kde díky iniciativě pana starosty Radky Lípy vznikl projekt, který kraj staví a do konce letošního roku odvede dopravu z historického centra města.

  Dotazník pro i-noviny.cz
 • Chystáte nějakou optimalizaci ve školství?

  Aktuálně jsme zejména podpořili obory napříč regiony a vybudovali Centra odborné spolupráce, která umožní zvýšení kvality vzdělávání, zejména ve specifických oborech. Plánujeme vytvořit dvě nové zdravotní školy a touto cestou se snažit zajistit dostatek středního zdravotního personálu pro nemocnice v regionu. Vzdělávání na středních školách chceme udržet i v malých městech, jako je Mimoň, Frýdlant, Tanvald nebo Vysoké nad Jizerou. Tam je střední škola důležitá nejenom jako vzdělávací instituce, ale také jako stabilizační prvek města.

  Dotazník pro i-noviny.cz
 • Podle Ústavy mají zastupitelstva kraje právo zákonodárné iniciativy. Chystáte se v případě volebního úspěchu předložit Parlamentu nějaký zákon?

  V tomto volebním období jsme našimi návrhy především hájili rozpočty obcí, měst a krajů. V tom budeme pokračovat i v novém volebním období. Ještě do voleb předložíme návrh zákona, který má ambici vyřešit problém s převodem družstevních podílů jejich nájemníkům. Desítky tisíc lidí v celé zemi čekají na řešení problému, který se jich osobně týká. Když před dvaceti lety vstupovali do projektů výstavby družstevního bydlení, bylo jim slibováno, že po uplynutí dvacetileté lhůty na ně budou jejich byty bezúplatně převedeny. Desítky obcí a měst v České republice se nyní ocitly v situaci, kdy pro tento převod hledají zákonnou cestu, která bude bezpečná jak pro družstevníky a bytová družstva, tak pro obecní a městská zastupitelstva z pohledu povinnosti při správě svěřeného majetku. Zákon o obcích se za uplynulých 20 let změnil více než 50x a bezúplatný převod může být považován za zdanitelný příjem. Návrh LK umožní omezit právní rizika a z převáděného majetku navrhuje sejmout daňovou povinnost. Krajské zastupitelstvo bude o návrhu rozhodovat 22. září 2020. Věřím, že tento problém, způsobený před dvaceti lety dotačními podmínkami stanovenými státem, nebude lhostejný ani českému parlamentu, který by měl urychleně tuto právní bytovou křivdu vyřešit.

  Dotazník pro i-noviny.cz
 • V jakém stavu je podle vás zdravotnictví v kraji a jaké chcete provádět změny v jeho fungování?

  Vytvořili jsme páteřní síť nemocnic, napříč celým Libereckým krajem, které zajišťují kvalitní péči na vysoké úrovni i díky vzájemné komunikaci a spolupráci. Je pro nás důležité téma majetkového propojení páteřních nemocnic v regionu, v nichž by měl účast kraj jako hlavní síla, která bude propojovat a řídit strukturu nabídky zdravotní péče v nemocnicích a pomáhat investicemi do vybavení a zlepšení podmínek pro pacienty. Začali jsme spojením s turnovskou nemocnicí před pěti lety, podařilo se nám koupit Nemocnici Frýdlant a zachránit péči pro obyvatele Frýdlantska, jednáme o majetkovém vstupu do Jilemnice a Semil a věřím, že i v Jablonci nad Nisou se nakonec dobereme k dohodě o spolupráci. Nemocnici s poliklinikou v České Lípě jsme posílili nejenom investicemi do areálu, ale i do nákupu přístrojového vybavení. Pro stabilizaci a udržení kvalitní péče na špičkové úrovni nyní připravujeme výstavbu Centra urgentní medicíny při krajské nemocnic v Liberci, které je zásadní pro další rozvoj krajského zdravotnictví.

  Dotazník pro i-noviny.cz
 • Máte nějaký nápad, jak pokračovat s využitím prostor bývalého vojenského újezdu kolem Ralska?

  V Ralsku stále pracujeme na odstraňování ekologické zátěže po armádě bývalého sovětského svazu a také pokračujeme v demolicích desítek objektů. Současně se nám daří postupně navracet oblast do původního stavu, vznikají zde území s chráněnými rostlinami i živočichy a v tom budeme i nadále pokračovat. Chceme zde více rozvinout turistickou infrastrukturu a také postupně lákat investory, kteří by mohli přinést potřebné investice do oblasti. Spolupracovat na tom budeme s městem Ralsko, krajská komise pro rozvoj Ralska musí po volbách získat nový impulz a snad bude v novém složení znovu pracovat jako motor pro hledání myšlenek a nápadů pro tuto oblast.

  Dotazník pro i-noviny.cz

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.