PREŠKAVSKÉ SKALNÍ DIVADLO

PREŠKAVSKÉ SKALNÍ DIVADLO

Je zvláštní, jak některé velké věci a zásadní události, či záměry přicházejí, tak nějak samy, nenápadně a mimochodem. Zrodí se myšlenka, proběhne pár bezvýznamných epizod a stavebních úprav a najednou cítíte, jak se vám doslova pod rukama rodí něco významného a výjimečného. Všechno se pak násobí, když vaše pocity a představy sdílí i další osoby okolo vás. Nové myšlenky a nápady se najednou v jeden okamžik protnou a na světě je něco zcela zásadního a doslova dech beroucího.

Stokrát projdete lesem okolo starého pískovcového lomu zpola zasypaného pískem, kamením a listím a kromě táboření a občasných veselých setkání vás pod ponurými skalními stěnami a korunami stromů rozhodně nenapadnou žádné vzletné a originální nápady a záměry. Zcela jiné to je, když se lesem procházíte s myšlenkou na vytvoření skalního divadla a místa pro koncerty a setkávání romantiku milujících nadšenců. Tmavé, mechem porostlé skalní stěny se ve vaší hlavě změní v neskutečně působivé přírodní kulisy, les se stává místem poskytující klid a azyl a docela obyčejná přístupová cesta s kořeny vzrostlých buků se stává zcela přirozenou spojnicí civilizace s přírodním kulturním stánkem.

První „úklid“ a odstranění nánosu historických stop po působení místních obyvatel a koloběhu přírody najednou otevírá oči a před vám stojí lesní katedrála, kterou vytvořila prakticky samovolně matka příroda v kombinaci s usilovnou prací našich předků. Máte pocit, že nesmíte narušit tu harmonii a v úctě k unikátnímu prostoru pečlivě zvážíte každý krok v cestě za realizací celého záměru. Pokud cítíte, že se s těmito pocity zcela ztotožňují jak odborníci, tak všichni vaši spolupracovníci, dává to celému záměru doslova křídla.

Pak stačí „jen“ zručnou rukou místních řemeslníků vyrobit a nainstalovat dubové pódium s pískovcovou opěrnou zídkou, odstranit nebezpečné kameny, umístit celkový dojem nerušící opony a můžete pomalu chystat otevření prvního skalního divadla v Prysku.

Výjimečnost tohoto slavnostního okamžiku si uvědomíte už při první zkoušce divadelního představení, kdy ochotníci poprvé promluví do skalních stěn a nádherného skalami obehnaného prostoru. Vše se násobí příchodem návštěvníků a celý prostor najednou začíná žít a dýchat. Pak se na pódiu zjeví jedna z největších hereček paní Vlasta Chramostová a vy si při poslechu jejích působivých slov plných emocí, nadhledu, životních zkušeností a nadšení najednou uvědomíte, kam až jste se pomalými a rozvážnými krůčky vlastně dostali. Rozezní se hlasy herců, zazní hudba, potlesk diváků a rozjařené rozhovory a vám se v hlavě začnou rodit další vzletné nápady a myšlenky na záměry, které by vás ještě před pár lety nikdy nenapadly. Sny ožívají a mají reálný základ díky oživlým skalám a čarokrásné přírody plné spokojených lidí.

Díky všem, kteří náš zpočátku lehce utopický nápad podpořili a už nyní spřádají další myšlenky na pořádání tak výjimečných a originálních akcí, jakou bylo i naše slavnostní otevření Skalního divadla. Rozesmáté a spokojené tváře dětí i dospělých sledujících divadelní představení i hudební koncerty nám byly tou největší odměnou a vzpruhou pro naše unavené pořadatele. Těšíme se na další setkávání s vámi všemi v našem preškavském Skalním divadle.

PS: Fotografie skvěle ilustrující atmosféru a náladu při našem slavnostním otevření najdete na Facebooku fotografa Petra Našice (název profilu „Foto Atelier Petr Našic, Štěpánská 37, Praha 1“) nebo na Facebooku: Obecní úřad Prysk - obec Prysk.


Další článek DOVOLENOU VSTŘÍC SVĚTLÝM ZÍTŘKŮM

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.