PROČ ?

PROČ?

Už dlouho jsem se kromě pravidelných týdenních a emocí téměř prostých shrnutí nebyl nucen sepsat další ze svých osobních pohledů na dění kolem nás. Z důvodu zachování duševního zdraví však musím ulevit vnitřnímu přetlaku a vypsat se z pocitu zmaru a beznaděje nashromážděných díky současné situaci v mé hlavě.

Dokázal jsem se již vnitřně smířit s tím, že naši zemi reprezentuje jako nejvyšší představitel člověk celkem úspěšně parodující skutečného státníka. Smířil jsem se s tím, že je naší společností jako běžná praxe vnímáno rozkrádání státního majetku, pohrdání zákony a pravidly morálky prezidentovými nohsledy ve jménu vyšších, nám běžným smrtelníkům nepochopitelným cílům. Smířil jsem se s tím, že se dotační politika České republiky odvíjí od zájmů úzké skupiny oligarchů, působících v galaktickém střetu zájmů současně ve vládě a ať již oficiálně, či prostřednictvím svých rodin, ve svých obřích podnikatelských korporacích plundrujících přírodní bohatství naší země. Smířil jsem se s tím, že zalézám skrz naskrz prolezlý a zcela paralyzovaný ostudou deset metrů pod zem při veřejném projevu prezidenta v zemi nám v Evropě historicky nejbližší. Se skřípěním zubů jsem schopen tolerovat fakt, že se díky premiérovu téměř absolutnímu ovládnutí médií dozvídám zprávu o ukončení více než dva roky trvajícího policejního vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo v internetových a tištěných médiích až někde v propadlišti dějin hned za zprávami o utonulé ženě v Guatemale, vysychajícím potůčku v Brdských lesích a nekvalitních polských špekáčcích. Fakt, že v této kauze půjde před soud premiér České republiky pro podezření z podvodného získání dotace, na důležitosti této kauzy nic nemění a díky neuvěřitelně propracovanému systému mediální masáže téměř úplně zaniká.A to přesto, že by ještě několik let zpátky po mnohonásobně méně významné kauze padaly vlády.

To, přes co se nemohu přenést a ponechat bez reakce, je stupeň arogance a absolutní pohrdání základními morálními principy, kterého se nám již mnoho měsíců dostává od premiéra této země. Premiér, kterému velmi reálně hrozí deset let vězení, na výsledky policejního vyšetřování, jasná fakta a důkazy reaguje zcela bez uzardění výroky ve vyzkoušeném, a jak lze vidět na volebních preferencích, i velmi efektivním stylu.

Samozřejmě nikdy nerezignuje, přestože čelí takto zásadnímu obvinění. Samozřejmě se jedná o „politický proces“, protože se všichni, včetně policie a justice snaží zlikvidovat skvělého politika, který bojuje s korupcí a zkostnatělými politiky do roztrhání těla a samozřejmě se jedná o do nebe volající „prasárnu“.

To, jakým způsobem na tento absolutní politický a společenský marast reaguje, nebo lépe řečeno nereaguje naše společnost,lze pochopit snad jen s ohledem na mistrovsky zvládnutou mediální práci Babišova týmu. Kam až lze zajít v posouvání hranic možného a nemožného a co všechno jsme schopni tolerovat u nejvyšších představitelů naší země?

Vše mnou zmiňované je sice kilometry vzdáleno běžným představám o funkčním a na morálních principech postaveném právním státě, ale stále se v mých očích alespoň rámcově pohybujeme v mantinelech demokratického zřízení a ne v totalitní diktatuře.

Konkrétní kroky učiněné Andrejem Babišem po ukončení policejního vyšetřování kauzy Čapí hnízdo však podle mého názoru, zcela bez skrupulí a bezostyšně, nastolují cestu ke státu, ovládaném diktátorským režimem postaveném na moci peněz a mediálním čarování.

Jak si lze vysvětlit naprosto neuvěřitelné a do očí bijící kroky Andreje Babiše, který zcela bez zábran a za tichého přihlížení veřejnosti odvolá (oficiálně nechá rezignovat) velmi uspokojivě funkci vykonávajícího ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a navrhne jej nahradit Marií Benešovou. Ano, tou Marií Benešovou, která je poradkyní prezidenta Zemana a která nehlasovala pro vydání pana Babiše v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo.

Je nutno zdůraznit, že by paní Benešová nově ve své funkci získala pod kontrolu ty pro dění v České republice naprosto zásadní kauzy. A to nejen Čapí hnízdo, ale také kauzy týkající se již mnou zmiňovaných osob v blízkosti prezidenta, například vyšetřování údajných manipulací zakázek v Lánech. Vzhledem k blízkému vztahu paní Benešové a prezidenta Zemana není třeba příliš fantazie k představám, jakým směrem by se aktivity ministerstva ubíraly. A to ještě nehovoříme o dalším naprosto nepřijatelném, ale velmi pravděpodobném kroku, kterým by mohlo být odvolání Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana vnímaného jako garanta nezávislosti státního zastupitelství.

Uskutečnění těchto kroků v době, kdy Evropská unie intenzivně řeší s Českou republikou možné podvody a střety zájmů Andreje Babiše související s přidělováním dotací do Babišových firem a v době, kdy se blíží rozuzlení vyšetřování dnes již legendární kauzy Čapí hnízdo, zcela zásadně a nevyhnutelně musí podrývat elementární důvěru občanů této země v demokracii, spravedlnost a právní stát.

A to jsou naprosto nepřijatelné a neuvěřitelné skutečnosti, se kterými se smířit nechci a nikdy nemohu.


Další článek MŮJ TÝDEN (nejen) NA KRAJI VIII

Tento web neukládá žádné cookies ani nepoužívá jiné sledovací prvky. Jediné cookies mohou pocházet z Facebook widgetu na titulní stránce.